Madencilikte Yalın Üretim Yaklaşımı

Madencilikte Yalın Üretim Yaklaşımı

Yalın Üretim İlkeleri ve Madencilik Sanayi Uygulamaları başlığı altında yayımlanan bu makale teorik bir çalışmadır ve bazı örnekler yazarın tecrübesine dayanmaktadır. Daha sonra yayımlanan metinlerin çoğunda bu makale yer almaktadır. Madencilik ürünleri, genellikle “Yalın şirketler” tarafından üretilen ürünlerden farklıdır ve ürünün değerini etkileyebilecek faktörler değişiklik gösterebilmektedir.

Bu faktörler:

Standartlaştırılmış iş: Bu konuda madencilik ve geleneksel üretim alanlarını birbirinden farklıdır. “Maden fabrika değildir” düşüncesiyle standartlaştırılmış iş için madenin uygun olmayacağı ifade edilmekte, ancak madencilikte kendine has özelliklere sahiptir. Standartlaştırılmış çalışma olmadan öğrenme ve geliştirme için herhangi bir potansiyel olamaz.

Standardize edilmiş çalışmanın bir fabrikanınkinden daha fazla esnekliğe sahip olması gerekmektedir.

Kaynakta kalite: Bir madencilik bağlamında kaynakta kalite açısından dikkat edilmesi gereken, işçinin kaliteyi fabrika ortamında olduğundan daha az kontrol edebilmesidir.

TPM: Koruyucu bakım madencilikte halihazırda iyi bir şekilde uygulanmakta ve maden endüstrisinde yaygın olarak kabul görmektedir. Bu nedenle TPM’nin uygulanması zor değildir.

Esneklik/SMED: Esneklik konusundaki tartışma büyük bölümlerde SMED ile ilgilidir. Tartışma temelde kurulum sürelerinin azaltılması için çabalayacağını belirtir. Bununla birlikte, madenciliğin geleneksel üretimle karşılaştırıldığında olan farklılıkları, konunun nasıl ele alınacağı konusunda bazı değişiklikler gerektirmektedir. Akış tasarımı ve madencilikte bunu yapmak için birçok zorluk bulunmaktadır.